Bitterroot Celtic Games and Gathering


The Montana Piper’s Society has been asked to coordinate the 2018 Bitterroot Celtic Games & Gathering’s piping and drumming competitions and the mass bands.

For more information on the event, or to sign-up for competitions or the mass bands, please visit their website by clicking this link.

The games and gathering will be held at the Daly Mansion which offers a beautiful venue just outside of Hamilton, MT.

All pipers and drummers participating in the mass bands or solo competition will receive free entry into the event!

The 2018 BCGG Solo Piping and Drumming Order of Play has been set, and can be viewed by clicking on this link!

 

Thanks to everyone who came out for the competitions and mass bands! Here are the results of the 2018 BCGG Solo Piping and Drumming Competitions:


Top Overall Solo Piper: Allan Chamberlain

Top Overall Solo Drummer: Brittney Sargent


Solo Piping Results


 Beginner (on PC) – Event #101 – 2/4 March

1st Place – Alia Dover

 

Grade 2 – Event #121 – March, Strathspey, & Reel

1st Place – Don Stewart

 

 

Grade 2 – Event #122 – Piobaireachd

1st Place – Don Stewart

 

Grade 2 – Event #123 – Jig & Hornpipe

1st Place – Don Stewart

 

Grade 3 – Event # 131 – 2/4 March

1st Place – Joe Moulton

 

Grade 3 – Event # 133 – Piobaireachd

1st Place – Bob Spetz

2nd Place – Melinda Eyra

3rd Place – Maureen Wallace

 

Grade 4 – Event # 141 – 2/4 March

1st Place – Allan Chamberlain

2nd Place – Bob Spetz

3rd Place – Trenton Lacock

 

Grade 4 – Event # 142 – Piobaireachd

1st Place – Allan Chamberlain

2nd Place – Christopher Kieres

 

Grade 4 – Event # 143 – 6/8 March

1st Place – Allan Chamberlain

2nd Place – Trenton Lacock

3rd Place – Melinda Eyra

 

Grade 4 – Event # 144 – Slow Air

1st Place – Bob Spetz

2nd Place – Iain Morrison

3rd Place – Melinda Eyra

 

Grade 5 – Event # 151 – 2/4 March

1st Place – Russell Chamberlain

 

Grade 5 – Event # 152 – Slow Air

1st Place – Russell Chamberlain

2nd Place – Tim Stoddard

 

Adult (60+) – Event # 161 – 2/4 March

1st Place – John Blunt

 

Adult (60+) – Event # 162 – Piobaireachd (Ground & 1st Var)

1st Place – John Blunt

 


Solo Side Drumming Results


Grade 3 – Event # 231 – 2/4 March

1st Place – Tom Hamming

 

Grade 4 – Event # 241 – 2/4 March

1st Place – Tom Hoog

 

Grade 4 – Event # 242 – 6/8 March

1st Place – Tom Hoog

 


Solo Tenor Drumming Results


Grade 3 – Event # 311 – March, Strathspey, and Reel

1st Place – Brittney Sargent

 

Grade 4 – Event # 312 – Hornpipe & Jig

1st Place – Brittney Sargent